Pozycja bezpieczna (boczna)

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej jest ważnym krokiem w udzielaniu pierwszej pomocy (osobie nieprzytomnej, która oddycha). Pozycja ta pomaga zapobiec dalszym obrażeniom i umożliwia poszkodowanemu swobodne oddychanie. Oto kroki, które należy podjąć, aby prawidłowo ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej:

  1. Ocena bezpieczeństwa: Na początku upewnij się, że zarówno poszkodowany, jak i ty sam, jesteście w bezpiecznym miejscu, wolnym od zagrożeń, takich jak ruch uliczny, ogień, czy inne niebezpieczeństwa. Jeśli istnieje ryzyko dalszych obrażeń, upewnij się, że miejsce jest zabezpieczone.
  2. Upewnij się, że poszkodowany jest przytomny: Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny. Możesz to zrobić, delikatnie go potrząsając i pytając: “Czy wszystko w porządku?” Jeśli poszkodowany nie reaguje lub jest nieprzytomny, natychmiast wezwij zespół ratownictwa medycznego (pod numerem 999).
  3. Stabilizacja szyi: Jeśli podejrzewasz uraz kręgosłupa lub szyi, nie przenoś poszkodowanego, wykonuj tylko niezbędne ruchy (np. udrożnienie dróg oddechowych, resuscytacja).
  4. Umieść poszkodowanego na plecach: Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie ma podejrzenia urazu kręgosłupa, umieść go na plecach na płaskiej i twardej powierzchni, np. na ziemi lub podłodze. Rozprostuj jego nogi. Odchyl głowę do tyłu, przez 10 sekund sprawdzaj oddech. Jeśli oddech jest prawidłowy, przejdź do kroku 5, jeśli nieprawidłowy wykonaj krok 10.
  5. Podnieś jedną rękę: Stań po jednej stronie poszkodowanego i unieś jego dalszą rękę , trzymając dłoń otwartą i przyłóż jego dłoń do jego bliższego policzka. Ułatwi to jego obroty na bok.
  6. Unieś jedną nogę: Podnieś jedną nogę poszkodowanego (dalszą), staraś się ugiąć jego kolano.
  7. Obróć poszkodowanego na bok: Delikatnie obróć poszkodowanego na bok, używając ręki i nogi które ułożyłeś wcześniej.
  8. Utrzymaj pozycję: Głowa poszkodowanego powinna być uniesiona lekko do tyłu, aby ułatwić oddychanie. Utrzymuj pozycję boczną aż do przybycia profesjonalnej pomocy medycznej lub zaburzeń oddechu, jeśli wystąpią obróć go na plecy, sprawdź oddech i jeśli nieprawidłowy przejdź do punktu 10.
  9. Monitoruj stan poszkodowanego: Cały czas obserwuj stan poszkodowanego. Jeśli jego stan się pogarsza lub traci przytomność, natychmiast wezwij pomoc medyczną i rozpocznij resuscytację, jeśli to konieczne.
  10. Resuscytacja: Jeśli osoba poszkodowana przestała oddychać lub oddycha nieprawidłowo rozpocznij resuscytację (jak wykonać resuscytację).

Ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej jest kluczowe, szczególnie gdy podejrzewa się uraz głowy, szyi lub kręgosłupa. Pamiętaj, że każdy przypadek może być inny, więc zawsze reaguj w zależności od okoliczności i oceniaj stan poszkodowanego, aby zapewnić mu jak największe bezpieczeństwo.

Źródła i więcej informacjie: 2022 International Consensus on Cardiopulmonary Resuscitation and Emergency Cardiovascular Care Science With Treatment Recommendations: Summary From the Basic Life Support; Advanced Life Support; Pediatric Life Support; Neonatal Life Support; Education, Implementation, and Teams; and First Aid Task Forces | Pediatrics | American Academy of Pediatrics (aap.org)